Yaş Meyve Sebze İhracatı ve Üretim Rakamları

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatı yüzde 1 artarak 1 milyar 718 milyon dolara ulaştı. Bunun yanı sıra, meyve sebze mamulleri ihracatı da yüzde 20 artarak 1 milyar 42 milyon dolardan 1 milyar 290 milyon dolara yükseldi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’de 60 milyon ton taze meyve sebze üretildiğini belirtti. Üretimin katma değere dönüşmesi ve üreticinin emeklerinin karşılığını alması için ihracatın önemli bir rol oynadığını vurguladı.

TURQUALITY, UR-GE ve Fuarlarla İhracat Hedefine Koşuyoruz

Uçak, Türkiye’nin kiraz, ayva, incir ve kayısı üretiminde dünya birincisi olduğunu belirtirken, Türk lezzetlerini dünyaya ihraç ederek ülkeye döviz kazandırdıklarını ve üreticilerin emeklerinin karşılığını aldıklarını ifade etti. Ayrıca, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak Turkish Fresh and Processed Fruits and Vegetables Cluster URGE Projesi ile ihracatı artırmayı hedeflediklerini ve ABD pazarına yönelik Turkish Tastes projesi ile önemli başarılar elde ettiklerini belirtti.

  • Meyve sebze üretiminde ilk 5’te olan toplam 15 ürün bulunmaktadır.
  • Turşu ihracatında dünya lideri konumundayız.
  • Meyve suları, kurutulmuş ve dondurulmuş meyve sebze üretiminde modern tesislere sahibiz.

Tazede Domates, Mamulde Elma Suyu İhracat Lideri

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2024 yılının ilk yarısında ihracatının yüzde 4 artarak 618 milyon dolara çıktığı belirtildi. Türkiye geneli taze meyve sebze ihracatında domatesin zirvede yer aldığı ve meyve sebze mamulleri ihracatında elma suyunun birinci sırada olduğu açıklandı.

  • Domates 256 milyon dolarlık ihracatla zirvede bulunmaktadır.
  • Elma suyu 131 milyon dolarlık performansla birinci sıradadır.
  • ABD, meyve sebze mamulleri ihracatında en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

Yaş Meyve Sebzede Rusya, Meyve Sebze Mamullerinde ABD En Çok İhracat Yapılan Ülkeler

Türkiye’nin taze meyve sebze ihracatında en çok ihracat yapılan ülkenin Rusya Federasyonu, meyve sebze mamulleri ihracatında ise Amerika Birleşik Devletleri olduğu belirtildi. Ayrıca, Irak ve Almanya’nın da Türkiye’nin önemli ihracat pazarları arasında yer aldığı bildirildi.

  • Rusya Federasyonu, taze meyve sebze ihracatında en büyük pazar konumundadır.
  • ABD, meyve sebze mamulleri ihracatında lider konumdadır.

Ayrıca Kontrol Edin

Pirelli Lastiklerinde Teknolojik Gelişmeler

Pirelli lastiklerindeki son teknolojik gelişmeleri keşfedin. Yüksek performans, uzun ömür ve güvenlik için Pirelli'nin yenilikçi lastik teknolojilerini yakından inceleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir