Ukrayna’ya Yönelik Rus Füze Saldırısında Çocuk Hastanesi Vuruldu

Rusya’nın Pazartesi sabahı Ukrayna’daki bazı şehirlere düzenlediği füze saldırısında bir çocuk hastanesinin ağır hasar gördüğü ve en az 31 kişinin hayatını kaybettiği; 150 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Başkent Kiev’de ölü sayısının 19 olduğu, ölümlerden ikisinin Ukrayna’nın en büyük çocuk hastalıkları tesisi olan Ohmatdyt Çocuk Hastanesi’nde meydana geldiği aktarılıyor. Hastanede doktor olan Lesia Lysytsia, füzenin düştüğü anın “büyük bir ışık, ardından korkunç bir ses” ile “film gibi” olduğunu söyledi. Hastanenin bir bölümünün yıkıldığını ve başka bir bölümünde yangın çıktığını belirtti. Hastanenin belki de %60-70’inin ağır hasar gördüğünü ifade etti.

Olay yerinden gelen fotoğraflarda, hastane boşaltılırken dışarıda oturan bazıları serum takılı olan küçük çocuklar görülüyor. Dr. Lysytsia, Ohmatdyt tesisinin kanser tedavisi ve organ nakli de dahil olmak üzere birçok alanda tedavi sağlayan büyük bir hastane olduğunu vurguladı.

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, bombardımanın savaşın başlangıcından bu yana başkente yapılan “en şiddetli saldırılardan biri” olduğunu belirtti. Ukrayna Acil Durum Servisi ise Kiev’de ayrı bir doğum ünitesinin de düşen enkaz nedeniyle kısmen yıkıldığını ve dört kişinin öldüğünü, üç kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ukrayna’nın orta kesimindeki Krıvıy Rih kentinde en az 10 kişinin öldüğü ve 31 kişinin yaralandığı duyuruldu. Doğudaki Pokrovsk kentinde 3, Dnipro’da ise 1 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Rusya’nın gündüz saatlerinde saldırı düzenlemesi alışılmadık bir durum. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy saldırının ardından misilleme sözü verirken, Ukrayna Savunma Bakanı Rustem Umerov ise Ukrayna’nın müttefiklerinden hava savunmasını güçlendirmeye yardımcı olmalarını talep etti. Umerov, “Savunma kabiliyetimiz halen yeterli. Daha fazla hava savunma sistemi ihtiyacımız var.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir