Türkiye’de Siyasi Durum Araştırması

AREA’nın Türkiye’deki Siyasi Durum Araştırması

AREA’nın Türkiye’deki Siyasi Durum Araştırması, İstanbul, Ankara ve İzmir’in de dahil olduğu 26 ilde gerçekleştirildi. Toplamda 2 bin 56 kişiyle yapılan araştırma, bilgisayar destekli telefon görüşmeleriyle gerçekleştirildi.

Parti Tercihleri

Parti Tercihleri

Araştırmada katılımcılara “Bugün milletvekili seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusu yöneltilmiştir. Buna göre, katılımcıların %32,1’i CHP’yi, %29’u AK Parti’yi tercih ettiğini belirtmiştir. MHP %10,4 ile üçüncü, DEM Parti %9,6 ile dördüncü ve İYİ Parti %6,1 ile beşinci sırada yer almıştır. Ankete katılanların %5’i Zafer Partisi’ne, %4,3’ü Fatih Erbakan’ın Yeniden Refah Partisi’ne oy vereceğini belirtirken, %3,4’ü diğer partileri destekleyeceğini ifade etmiştir.

Erken Seçim ve Hükümet Sistemi

Erken Seçim ve Hükümet Sistemi

Katılımcılara “Sizce erken genel seçim olmalı mıdır?” sorusu yöneltilmiş ve %53,3’ü erken seçim istediğini belirtirken, %41,2’si erken seçim istemediğini ifade etmiştir. Ayrıca, katılımcıların %54,5’i tekrar parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini düşünürken, %35,4’ü Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devamını uygun bulduğunu belirtmiştir.

Muhalafetin Aday Tercihi

Ankette olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin adayının kim olması gerektiği sorulmuştur. Buna göre, katılımcıların %25,3’ü Mansur Yavaş’ı, %19,6’sı Ekrem İmamoğlu’nu tercih etmiştir. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise %7,8’lik bir destek almıştır.

Normalleşme Adımları

Normalleşme Adımları

Araştırmada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki normalleşme adımlarının desteklenip desteklenmemesi sorulmuştur. %54’lük bir oran süreci olumlu bulurken, %35,6’sı olumsuz bulduğunu ifade etmiştir. Normalleşme adımlarının sürmesini isteyenler %59,2 iken, kesilmesini isteyenler %27,7 oranında çıkmıştır.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir