Türkiye Sendikalarından Ortak Açıklama ve Eleştiriler

Türkiye Sendikalarından Ortak Açıklama

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), bugün Türk-İş Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan katıldı.

Sendikaların Ortak Bildirisi

  • Toplantıda sendikalar, 10 maddelik ortak bildiriyi kamuoyuyla paylaştı.

TÜRK-İŞ Başkanı’ndan Asgari Ücret Açıklaması

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete zam yapılmamasını eleştirerek geçim şartlarının iyileştirilmesini istedi. Atalay, “10 bin TL’yle bir hafta geçinme şansımız yok. Tablo ortada.” dedi.

Atalay’dan Hükümete Sert Sözler

  • Atalay, hükümete yönelik sert ifadeler kullanarak, “Ülkeyi yönetenler bizim taleplerimize olumlu bir cevap vermek zorundalar. Bu ekonomik krizin bedelini, sonucunu bizim ödeme şansımız yok. İşsiz, emekli, asgari ücretli, işçi bu ekonomik krizin sebebi değildir.” şeklinde konuştu.
  • Ayrıca, Atalay’ın “Akıllarını başlarına alsınlar.” ve “Bizim üzerimizden ekonominin düzelmesinin şansı yok. Bizim üzerimizden ellerini çeksinler.” şeklindeki ifadeleri dikkat çekti.

Atalay’dan Patronlara Eleştiri

Atalay, özel sektördeki karların artmasına rağmen işçilere düşük ücretler verildiğini belirterek, “Bunlar bizi köle zannediyorlar. Bu meseleyle ilgili üzerimize ne düşüyorsa noksansız yapmak zorundayız.” dedi.

Ayrıca Kontrol Edin

ORC Araştırma Şirketi Tarafından Belirlenen En Beğenilen Milletvekilleri

ORC Araştırma Şirketi tarafından belirlenen en beğenilen milletvekilleri listesi ve detayları. Hangi milletvekilleri popüler, nedenleri ve analizleri burada!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir