Tunceli’de Emek ve Demokrasi Platformu Basın Açıklaması

TUNCELİ’de Emek ve Demokrasi Platformu Basın Açıklaması

Tunceli’de Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde toplanan kalabalık, kaya parçalarının dağdan koparak düşmesi sonucu ölümlü kazaların meydana geldiği karayollarında önlem alınması için basın açıklaması yaptı.

Tunceli-Ovacık karayolunda, 29 Ocak’ta Aşağıtorunoba mevkisinde dağdan kopan kaya parçasının kamyonete isabet etmesi sonucu Ekber Soylu (69) hayatını kaybetti. 6 Temmuz günü de Tunceli-Erzincan karayolunun 40’ıncı kilometresi, Zagge mevkisinde seyir halindeki otomobile dağdan kopan kaya parçası isabet etti. Olayda Deniz Doğan (24) hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

Belediye Başkanı Cevdet Konak, Baro Başkanı Fatma Kalsen, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşların bulunduğu Emek ve Demokrasi Platformu, Seyit Rıza Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması düzenledi. Kalabalık, Munzur Vadisi Milli Parkı’nın da içinden geçen Tunceli-Ovacık karayolu ile Pülümür Vadisi’nin içinden geçen Tunceli-Erzincan karayolunda kaya parçası düşmelerinin önlenmesi için tedbir alınmasını talep etti.

‘BİR CAN KAYBINA DAHA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK’

Toplananlar adına basın açıklamasını okuyan İlhan Öner, vadilerdeki karayollarının tehlike oluşturduğunu vurgulayarak, “Son 6 ay içerisinde meydana gelen can kayıpları, doğal olayların sebep olduğu can kayıpları değildir. Kaya düşmesi doğal bir olay olabilir ancak bu olayların neden olduğu ölümler kabul edilemez. Tedbirsizlik doğrudan can kayıplarına neden olmuştur. Gerekli önlemler alınsaydı, kaybettiğimiz insanlar bugün aramızda olacaktı. Özellikle Ovacık ve Pülümür vadilerindeki karayollarından geçen binlerce araç ve ziyaretçi düşünüldüğünde, kaya düşmesi tehlikesinin ne kadar büyük olduğu açıktır.” dedi.

‘TEDBİRLER ALINSIN, ÖLÜMLER SON BULSUN’

İlhan, karayollarında gerekli tedbirler alınmazsa ölümlerin devam edeceğini belirterek, “Benzer doğa olayları nedeniyle can kaybı yaşanmasını istemiyoruz. Yetkililerden, acilen arazi çalışmaları yapmalarını ve kaya düşme tehlikesi olan alanları belirlemelerini, bilimsel verilerle desteklenen teknik önlemleri almalarını talep ediyoruz. Önlemler alınmadığı sürece vadilerimizdeki ölümler devam edecek. Vadilerimizde tedbir alınsın, ölümler ve yaralamalar son bulsun.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir