Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yerli Buğday Çeşitlerinin Hasadına Katıldı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından geliştirilen yerli ve milli buğday çeşitlerinin hasadına katıldı. Bakan Yumaklı, TAGEM’in Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Tarla Bitkileri Üretme Çiftliği’ndeki hasat programına katıldı. Çiftlikte, ıslah çalışmaları uzun yıllar süren “Selami Bey” ve “Ayten Abla” ekmeklik buğday çeşitlerinin hasadı gerçekleştirildi.

Verimlilik için Ar-Ge Çalışmaları Önemli

Hasadın ardından açıklama yapan Bakan Yumaklı, “Tarımsal üretimde verimlilik, kalite, sürdürülebilirlik, kayıtlılık, sektöre yatırım konularında tarımsal üretim vizyonlarını belirlediklerini vurguladı. Verimliliğin önemli unsurlarından birinin Ar-Ge çalışmaları olduğunu belirtti.

Soğuğa ve Kuraklığa Dayanıklı Çeşitler Geliştiriliyor

Bakan Yumaklı, TAGEM’in Türkiye’de üretilen tohumların ıslahıyla ilgili Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini belirtti. “Soğuğa ve kuraklığa dayanıklı, uyumlu, toleranslı çeşitlerin geliştirildiğini” ifade etti. Ayrıca, Tarla Bitkileri Enstitüsü’nün köklü geçmişine değinerek, yıllar içinde birçok milli çeşidin geliştirildiğine dikkat çekti.

Yerli Tohumlar Çiftçilere Hizmet Ediyor

Yumaklı, Türkiye’nin yerli tohum ıslahı konusunda önemli adımlar attığını belirterek, sertifikalı tohumun yarısının TAGEM çalışmalarıyla çiftçilere sunulduğunu açıkladı.

İklim Değişikliğine Karşı Çalışmalar Devam Ediyor

Bakan Yumaklı, kamu, özel sektör ve üniversitelerle yapılan iş birliğinin iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı yapılan çalışmaları desteklediğini belirtti. Tarımsal üretimin iklimsel etkenlerden etkilenmemesi adına yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı.

Yüksek Verim Sağlayan Çeşitler

“Selami Bey” tohumunun özelliklerini anlatan Bakan Yumaklı, kuru ve sulu şartlarda yüksek verim sağlayabilen önemli bir buğday çeşidi olduğunu belirtti. Ayrıca, “Ayten Abla” çeşidinin de benzer şekilde yüksek verim sağladığını ve ıslah süreçlerinin uzun ve sabır gerektiren çalışmalar olduğunu ifade etti.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir