Sahel Devletleri İttifakı Kuruldu: Nijer, Mali ve Burkina Faso Konfederasyon Oluşturdu

Nijer, Mali ve Burkina Faso, tarihi bir adım atarak konfederasyon kurmalarına olanak sağlayan ortak bir bildiriyi imzaladı. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’ndan (ECOWAS) ayrılarak Sahel Devletleri İttifakı’nı (AES) kuran üç ülke, ilk zirvelerini Nijer’in başkenti Niamey’de gerçekleştirdi. Mali Cumhurbaşkanı Assimi Goita, Nijer Cumhurbaşkanı Abdurrahmane Tchiani ve Burkina Faso Cumhurbaşkanı İbrahim Traore, Niamey’deki zirve sırasında bir araya geldi.

Zirve sonucunda, üç ülkeden oluşan “Sahel Devletleri Konfederasyonu’nu” kurmayı öngören ortak bildiri imzalandı ve Mali Cumhurbaşkanı Goita, AES’nin dönem başkanı olarak 1 yıl süreyle seçildi.

ECOWAS’a Tamamen Veda: Sahel Devletleri İttifakı’nın Kararlılığı

Zirve sırasında, ECOWAS’a dönüşün artık mümkün olmadığı vurgulandı. Burkina Faso Cumhurbaşkanı Traore, bir açıklamasında, AES’nin Nijer, Mali ve Burkina Faso halklarının refahı için büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Traore ayrıca, Sahel Devletleri Konfederasyonu’nun üç ülkenin bağımsızlığını güçlendireceğini ifade etti.

İşbirliği Alanlarının Başında Güvenlik Geliyor

Mali, Burkina Faso ve Nijer, Eylül 2023’te AES’i kurarak, 28 Ocak’ta ECOWAS’tan ayrılacaklarını duyurmuşlardı. Toplam nüfusu 72 milyonu aşan bu üç ülkenin, AES çerçevesinde özellikle güvenlik alanında olmak üzere birçok alanda işbirliği yapması bekleniyor.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir