Otomotiv Endüstrisinde Sürdürülebilirlik için IoT Tabanlı Yenilikçi Çözümler

Otomotiv endüstrisi, küresel iklim değişikliği sorunlarına karşı sürdürülebilirlik odaklı adımlar atmaya başladı. Bu doğrultuda, ana şirketi Brambles’ın bir yan kuruluşu olan BXB Dijital ile işbirliği içinde olan CHEP, müşterilerinin tedarik zincirinde operasyonel verimliliği artırmak için IoT tabanlı dijital çözümler geliştiriyor. Bu çözümler sayesinde konteynerlerde yer alan sensörler aracılığıyla konteynerlerin konumunu ve durumunu raporlayarak müşterilere daha fazla şeffaflık ve değerli bilgiler sunuyor. Aynı zamanda, tedarik zincirinde oluşabilecek mal kayıpları, hasar ve maliyetler gibi verimsizlikler proaktif olarak önlenebiliyor. CHEP, Avrupa güvenlik standartlarına ve CE/EC gerekliliklerine uygun olarak sertifikalandırılan yerleşik sensörlerle tüm verileri güven altına alıyor ve üçüncü taraflarla paylaşmıyor.

CHEP Türkiye Otomotiv Ülke Temsilcisi Derya Çınar’dan Açıklamalar

CHEP Türkiye Otomotiv Ülke Temsilcisi Derya Çınar, otomotiv sektörüne özel çözümler sunduklarını belirterek, sürdürülebilirlik ve operasyonel verimliliği artırma hedeflerine vurgu yaptı. Çınar, “CHEP olarak, paylaşım ve yeniden kullanım üzerine kurulu iş modelimizle müşterilerimize çevresel etkileri azaltmalarında yardımcı oluyoruz. IoT tabanlı dijital çözümlerimizle konteynerlere yerleştirilen sensörler sayesinde tedarik zincirindeki verimsizlikleri ortadan kaldırmalarına yardımcı olacak bilgiler sunabiliyoruz. CHEP ağına dâhil olmak, israfı azaltmak demektir. Güçlü küresel ağımız, tırların daha az mesafe kat etmesini sağlayarak konteynerlerin hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak tanıyor” dedi.

Çınar ayrıca, plastik konteynerlerin kullanım öncesi bakımını ve onarımını gerçekleştirerek, müşterilerin ambalaj ihtiyaçlarını talep dalgalanmalarına bakılmaksızın karşılamayı taahhüt ettiklerini belirtti. Bu yaklaşımın depo maliyetlerinin boşa harcanmasını ve müşterilerin konteyner bulma zorluklarını ortadan kaldırdığını vurguladı.

Kurumsal Sürdürülebilirlik Hedefleri

Çınar, otomotiv endüstrisindeki enerji dönüşümünün önemli olduğuna dikkat çekerek, CHEP’in sürdürülebilir paketleme ve tedarik zinciri çözümleri konusunda öncü bir rol üstlendiğini belirtti. Şirketin amacının yenilenebilir kaynak kullanımını artırmak, atık miktarını azaltmak ve karbon ayak izini en aza indirmek olduğunu söyledi. CHEP olarak sektörün verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırmaya devam edeceklerini vurguladı.

Ayrıca Kontrol Edin

Odeabank ve Hepsiburada İş Birliği Kampanyası

Odeabank ve Hepsiburada iş birliği kampanyası ile harika fırsatlar seni bekliyor! Alışveriş yap, puan kazan, avantajları kaçırma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir