Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’te

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenlenen 10. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’te, ‘Nükleer Enerji Finansmanı’ başlıklı oturum büyük ilgi gördü.

Nükleer Enerji Finansmanı Oturumu

Oturumda, gelecek 20 yıl içinde nükleer enerji sektörüne yönelik küresel yatırım hacminin 10 trilyon ABD Doları’na ulaşabileceği vurgulandı ve nükleer santral projelerinin finansmanı konusunda çeşitli öneriler tartışıldı.

Nükleer Enerjide Küresel Yatırım Hacmi

IBNI – Uluslararası Nükleer Altyapı Bankası Kurucusu ve Başkanı Daniel Dean, yaptığı açıklamada, “2050 yılına kadar en az 1TW ek nükleer kapasiteye ihtiyaç duyulacak. Önümüzdeki 20 yıl içinde nükleer enerji alanındaki toplam küresel yatırım hacmi 5 trilyon ABD Doları’nın üzerinde olacak. Hatta her şeyi doğru yaparsak bu rakam 10 trilyon ABD Doları’nın üzerine de çıkabilir.” şeklinde konuştu.

  • IBNI’nın hedefleri arasında 2030 yılına kadar 20GW, 2035 yılına kadar 100GW ve 2040 yılına kadar 600GW’ın üzerinde ek kapasite inşaatı veya tamamlanmış proje bulunmaktadır.
  • IBNI, nükleer enerjiye özgü finansman zorluklarını ele almak için çeşitli çözümler sunacak ve küresel talep birleştirme programları ile maliyetleri düşürmeyi hedefleyecektir.

Nükleer Finans Piyasasında Yenilik İhtiyacı

Pillsbury Winthrop Shaw Pittman Enerji ve Doğal Kaynaklar Partneri Vincent Zabielski, finansmanda yenilik gerekliliğine dikkat çekerek, “Nükleer enerji sektöründe havacılık finans piyasasından ilham alınarak yeni finansal modeller geliştirilmelidir. Teknoloji şirketlerinin temiz enerji talebi artarken, nükleer sektörde değişimlerin yaşandığı gözlemlenmektedir.” ifadelerini kullandı.

Güçlü Hükümet Desteği Önemli

B1 Grup Danışmanlık Teknoloji ve İşlemler Direktörü Alexander Temkin, nükleer güç santrali projelerinin uluslararası standartlara uygun olması ve güçlü hükümet desteği alması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ayrıca Kontrol Edin

Pirelli Lastiklerinde Teknolojik Gelişmeler

Pirelli lastiklerindeki son teknolojik gelişmeleri keşfedin. Yüksek performans, uzun ömür ve güvenlik için Pirelli'nin yenilikçi lastik teknolojilerini yakından inceleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir