NATO Zirvesi Washington’da Gerçekleşti

NATO ülkeleri, 75. yıl anma etkinliği kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da bir araya geldi. Zirve, Andrew W. Mellon Oditoryumu’nda gerçekleşti ve NATO ülkelerinin liderleri toplu fotoğraf çektirerek başladılar.

İlk etkinlikte, İkinci Dünya Savaşı’ndan NATO’nun kuruluşuna, Bosna Savaşı’ndan Ukrayna Savaşı’na kadar birçok konuda görsellerin yer aldığı bir video izletildi. Videonun ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bir konuşma yaptı ve Kuzey Atlantik Anlaşması’nın barışı korumadaki önemine vurgu yaptı.

NATO Zirvesi Washington'da Gerçekleşti

“Rusya’nın Kazanmasına İzin Vermemeliyiz”

NATO Zirvesi Washington'da Gerçekleşti

Stoltenberg, NATO’nun tarihin en başarılı ittifakı olduğunu belirterek Ukrayna konusuna da değindi. “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kazanmasına izin veremeyiz” diyen Stoltenberg, aksi takdirde diğer otoriter rejimleri cesaretlendirebileceğini savundu.

NATO Zirvesi Washington'da Gerçekleşti

ABD’den Ukrayna’ya Hava Savunma Desteği

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya hava savunma desteği sözü verdi. Biden, “Ukrayna’nın hava savunması için tarihi bir bağış yapacağımızı duyurmak istiyorum. ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya, Ukrayna’ya ilave 5 stratejik hava savunma sistemi için teçhizat sağlayacak. Gelecek aylarda ise ABD ve ortakları, Ukrayna’ya onlarca ilave taktik hava savunma sistemi sağlayacak.” açıklamasında bulundu.

NATO Zirvesi Washington'da Gerçekleşti

“Ukrayna Desteğimizle Rusya’yı Durduracağız”

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna ile durmayacağını belirtirken “Ancak şunu bilin ki, Ukrayna bizim kolektif desteğimizle Rusya’yı durduracaktır” dedi. Amerikan Başkanı ayrıca NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e “Başkanlık Özgürlük Madalyası” takdim etti. NATO’nun 75. yılı anma etkinliğine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir