Keir Starmer’ın Yeni Kabinesi ve Politika Planları

Keir Starmer’ın Yeni Kabinesi Göreve Başladı

İngiltere’de 4 Temmuz’da gerçekleşen seçimlerin ardından İşçi Partisi’nin zaferiyle başbakan olan Keir Starmer’ın yeni kabinesi göreve başladı. İşçi Partisi, Avam Kamarası’nda çoğunluğu elde ederek 14 yıllık Muhafazakar Parti yönetimine son verdi. Keir Starmer’ın açıkladığı kabinede Angela Rayner Başbakan Yardımcısı, Rachel Reeves ise İngiltere’nin ilk kadın maliye bakanı olarak görev yapacak. Yeni İçişleri Bakanı Yvette Cooper, Dışişleri Bakanı David Lammy ve Savunma Bakanı John Healey gibi isimler de kabinede yer aldı. Starmer’ın seçim kampanyası sloganı olan “değişim” vurgusu, kabinede 11 kadının bulunmasına da yansıdı.

Rachel Reeves: Ekonomik Büyüme Ulusal Görev

Yeni Hazine Bakanı Rachel Reeves, iş insanlarıyla ilk toplantısını gerçekleştirerek İşçi Partisi iktidarının ekonomi politikalarını açıklayacak. Reeves, ekonomik büyümeyi başlatmanın ulusal bir görev olduğunu vurgulayarak önceki hükümetlerin cesaret edemediği zor kararları almaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Konut inşası hedeflerini geri getirme sözü veren Reeves, uluslararası yatırımcılara da İngiltere’nin istikrarlı bir yatırım ortamı sunduğunu iletecek.

David Lammy: Ukrayna’ya Destek Artacak

Yeni Dışişleri Bakanı David Lammy, Almanya, Polonya ve İsveç’i ziyaret ederek öncelikle Ukrayna’ya destek mesajı verdi. Savunma Bakanı John Healey ise Kiev’e daha fazla silah gönderileceği sözünü verdi. Lammy, Ukrayna’ya olan taahhütlerini artırmayı planladıklarını belirtti.

İngiltere – AB İlişkileri ve Brexit

İngiltere’nin AB ile ilişkilerini geliştirmeyi hedefleyen yeni hükümette Dışişleri Bakanı Lammy, AB ile yeni güvenlik anlaşmaları yapılacağını açıkladı. Başbakan Starmer, İngiltere’nin AB’ye geri dönmeyeceğini ancak ilişkilerin geliştirileceğini belirtti. Önceki Brexit sürecinin ardından yeni bir dönemin başladığı vurgulandı.

Keir Starmer: İskoçya ve Kuzey İrlanda Ziyaretleri

Yeni Başbakan Keir Starmer, göreve başladıktan sonra ilk ziyaretlerini İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin yenilenmesi gerektiğini belirten Starmer, bölgesel istikrarın önemine vurgu yaptı. Starmer, İngiltere’nin Kuzey İrlanda politikalarında istikrar ve kesinlik sağlanacağını belirtti.

Yvette Cooper: İnsan Kaçakçılığıyla Mücadele

İngiltere’nin yeni İçişleri Bakanı Yvette Cooper, botlarla İngiliz Kanalı’nı geçerek ülkeye girmeye çalışan mültecilere karşı sert önlemler almayı planlıyor. Cooper, yeni bir sınır güvenliği birimi kurarak yasa dışı geçişleri azaltmayı hedefliyor. İnsan kaçakçılığıyla mücadelede kararlı olduğunu vurgulayan Cooper, önceki hükümetin Rwanda gönderme planını iptal ettiklerini belirtti.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir