Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı Başarıyla Sertifikalandı

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı (BAK Kadıköy) büyük bir başarıya imza attı. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından yapılan ağır seviye arama kurtarma sınavını başarıyla geçen ekip, gerekli kriterleri karşılayarak ağır seviye arama kurtarma sertifikasını almaya hak kazandı.

BAK Kadıköy Ekibi

Kadıköy Belediyesi çalışanları ve gönüllülerden oluşan 96 kişilik arama kurtarma takımı BAK-Kadıköy üyeleri, zorlu eğitim sürecinin ardından 2022 yılında “orta seviye arama kurtarma” sertifikasını almıştı. Bu yıl ise AFAD Kentsel Arama Kurtarma eğitimlerini tamamlayan ekip, ağır seviye arama kurtarma akreditasyonunu başarıyla tamamlayarak AFAD ile birlikte müdahale yetkisi alan ilk ve tek kamu kurumu oldu.

BAK Kadıköy’ün Görevleri

BAK-Kadıköy, ağır seviye arama kurtarma yetkisiyle olası ulusal afet durumlarında AFAD koordinasyonunda tüm olaylara müdahale edebilecek kapasiteye sahip. Kuruluşu 2005 yılına dayanan ekip, bugüne kadar İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün görevlendirmesiyle birçok afet olayında aktif rol almıştır.

  • Bölge tatbikatları
  • Depremler (İzmir, Elazığ, Hatay)
  • Orman yangınları
  • Sel felaketleri (Kastamonu)
  • Kayıp arama operasyonları

BAK-Kadıköy, afetlerle ilgili kamu kuruluşlarıyla koordineli çalışmanın yanı sıra gönüllü gruplara ve okullara afet öncesi ve sonrası eğitimler de vermektedir. Aktif üye sayısı 166 olan takım, kurum dışından gönüllülük esasıyla üyelik kabul etmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ayrıca Kontrol Edin

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden Alınan Kararlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi son toplantısında alınan kararları ve güncel gelişmeleri buradan öğrenebilirsiniz. İzmir'in geleceği için alınan önemli kararları takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir