İzmir’de Gümrük Yolsuzluk Operasyonu Detayları

İzmir’de Aliağa Gümrüğü ve kentte bulunan gümrük müşavirliklerine yönelik geniş çaplı yolsuzluk operasyonunda haklarında gözaltı kararı verilen 78 şüpheliden 77’sinin gözaltına alındığı operasyonda yeni detaylar ortaya çıktı.

Rüşvet suçuna konu meblağın yaklaşık 50 milyon TL civarında olduğunun değerlendirilirken, şüphelilerin işledikleri suçlar da tek tek tespit edildi. Operasyonda, şüphelilere ait adreslerde yapılan aramalarda ise milyonlarca liralık döviz, çok sayıda tam, yarım, çeyrek altınlar, bilezik ve 479 bin 400 lira para ele geçirildi.

  • Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen operasyonda, 139 şüpheli belirlenmiş, 77’si gözaltına alınmıştı.
  • Yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden soruşturma kapsamında gümrük memurları ve gümrük müşavirliği çalışanları arasında rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçları işlendiği belirlendi.
  • Rüşvet suçuna karışan şüphelilerin hesap hareketleri incelenerek 25 milyon TL’lik şüpheli işlem tespit edildi.
  • Şüpheliler arasında yapılan rüşvet ödemelerinin banka transferi haricinde altın ve döviz olarak da gerçekleştirildiği ortaya çıktı.
  • Operasyon kapsamında şüphelilere ait adreslerde yapılan aramalarda 56 bin 344 Dolar, 16 bin 945 Euro, 52 tam altın, 56 çeyrek altın, 6 yarım altın, 12 bilezik, 135 gram altın, 95 Sterlin ve 479 bin 400 TL ele geçirildi.

Şüphelilerin tüm malvarlıklarına el konulduğu belirtildi. Gözaltına alınan şahısların emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Ayrıca Kontrol Edin

NATO Zirvesi Özet

NATO Zirvesi özetinde, NATO ülkelerinin liderleri arasında yapılan önemli görüşmeler, kararlar ve stratejik adımlar yer alıyor. NATO'nun geleceği hakkında detaylı bilgi edinin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir