İzmir İklim Nötr ve Akıllı Kent Hedefine Doğru

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, şehrin 2030 yılında iklim nötr ve akıllı kent hedefine hizmet etmek üzere gerçekleştirilecek projeleri tartışmak üzere Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) ve İklim Nötr Eylem Planları Toplantısı’na katıldı. Konuşmasında, iklim krizine karşı yeni stratejiler belirlemenin zorunlu olduğunu vurgulayan Başkan Tugay, belediye yöneticilerine çağrı yaparak bir ay içinde iklim kriziyle mücadele etmek için somut adımlar atılmasını istedi.

Başkan Tugay, konuşması sırasında salondaki ışıkların büyük bir kısmını kapatarak enerji verimliliğine dikkat çekti. Enerji tüketiminde bilinçli olmanın önemine vurgu yapan Başkan, şehirdeki enerji kullanımının özellikle fosil yakıtlardan elde edilen elektrikle sağlandığını belirtti ve herkesin bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, şehrin 2030 yılına kadar sera gazı salımlarını yüzde 40 azaltma hedefini nötre çevirmenin önemini vurguladı. Bu hedefe ulaşmak için 20.1 milyar Euro’luk bir yatırım gerektiği belirtildi.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Kemal Kılıç ise İzmir’in iklim değişikliği ve enerji alanındaki çalışmalarını anlattı. Şehrin iklim değişikliğine uyumlu projeler üzerinde çalıştığını ve sera gazı salımlarını azaltma konusunda somut adımlar attığını belirtti.

İzmir, Avrupa Birliği İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu’na dahil olarak Misyon Etiketi ile ödüllendirilen ilk kentler arasında yer aldı. Şehir, 2030 iklim nötr hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor ve Avrupa Komisyonu ve Avrupa Kalkınma Bankası’nın desteğiyle bu hedefe doğru ilerliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ayrıca Kontrol Edin

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden Alınan Kararlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi son toplantısında alınan kararları ve güncel gelişmeleri buradan öğrenebilirsiniz. İzmir'in geleceği için alınan önemli kararları takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir