İzmir Hurda Araç Merkezi: Kazımpaşa Mahallesi’nde Belediyeye Ait Otopark

Hurda Araç Merkezi İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, terk edilmiş hurda araçların toplanması için Kazımpaşa Mahallesi’nde Hurda Araç Merkezi kurdu. Bu merkez Türkiye’de belediyeye ait ilk hurda otoparkı olma özelliğini taşıyor. Toplam 892 araç kapasiteli merkezde şu anda 476 hurda araç bulunmaktadır. Merkez 13 bin metrekarelik alanda yer alıyor.

Hurda Araç Merkezi’nde, çevre ve görüntü kirliliğine neden olan, güvenlik açısından risk oluşturan araçlar belirlenmekte. Merkezde 6 aydan fazla süre tutulan araçlar ekonomiye kazandırılmaktadır. Lüks markalara ait hurda otomobillerin yanı sıra klasik araçlar da merkezde bulunmaktadır. Ancak çalıntı araçlar merkeze kabul edilmemektedir.

Zabıta Trafik Şube Müdürü Fatih Toprakdeviren’e göre, hurda niteliği taşıyan araçlar genellikle çevre ve güvenlik sorunlarına yol açmaktadır. Araç sahiplerine ulaşılamadığı durumlarda İzmir Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile araçlar çekilmektedir. 2020 yılından bu yana merkeze 684 araç çekilmiş olup, 177 araç sahibine geri verilmiştir. 31 araç ise ekonomiye kazandırılmıştır.

Hurda Araç Merkezi’nde bulunan araç sahipleri, 6 ayın sonunda İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden alacakları belge ile araçlarını geri alabilmektedir. Alınmayan araçlar ise İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Emniyet Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile ekonomiye kazandırılmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ayrıca Kontrol Edin

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden Alınan Kararlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi son toplantısında alınan kararları ve güncel gelişmeleri buradan öğrenebilirsiniz. İzmir'in geleceği için alınan önemli kararları takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir