İpek Yolu’nun Yeni Fırsatları ve Avrasya’nın Dinamikleri: Çin-Avrasya Expo 2023

Fuar “İpek Yolu’nun Yeni Fırsatları, Avrasya’nın Yeni Dinamikleri” Konseptiyle Düzenlendi

Fuar, 140.000 metrekarelik bir alanda gerçekleştirildi ve Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye’yi temsil ederek 81 m2’lik bir alanda 4 katılımcı firma ile birlikte etkinliğe katıldı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi Hakkında Bilgiler

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, “8. Çin-Avrasya Expo genel nitelikli bir fuar olarak pek çok farklı sektörü bünyesinde barındırıyor. Fuarda toplam 610 milyar yuan (83,9 milyar dolar) değerinde 360 iş birliği anlaşması imzalandı. 50 ülke ve uluslararası organizasyondan 1900’den fazla katılımcının yer aldığı fuar, 6.000’den fazla ürün çeşidini sergiledi. Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında stratejik bir rol oynuyor. Bölgede gerçekleştirilen altyapı projeleri ve kurulan serbest bölgelerle ekonomik aktiviteler artmış ve istihdam olanakları genişlemiştir. Başkan Ertan, Türk ihracatçılarının ve yatırımcılarının bu bölgeye ilgi göstermesi gerektiğini belirtti. Urumçi, Çin’in batıya açılan kapısı olarak görülmekte ve Çin-Avrupa ticaretinde önemli bir lojistik merkezi konumundadır. Urumçi’deki demiryolu taşımacılığı, Süveyş Kanalı’ndaki sorunlar sebebiyle önem kazanmış ve Çin-Avrupa ticaretinde kritik bir rol üstlenmektedir.

Ticaret ve Yatırım İçin Önemli Bir Fırsat

Ertan, gelecek yıl için en az 400 m2’lik bir alanla milli katılım organizasyonu gerçekleştirmeyi planladıklarını belirterek, bu fuarın Türkiye için ticaret ve yatırımlarda yeni kapılar açacağını vurguladı. Fuarın, Türkiye ve Çin arasındaki ilişkileri güçlendirerek Kuşak ve Yol işbirliğini teşvik etmeyi hedeflediğini ifade etti. Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan ve Pekin Ticaret Başmüşaviri Atakan Özdemir de fuarı ziyaret etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ayrıca Kontrol Edin

Jumbo’nun Yeni Genel Müdürü Hakan Zihnioğlu

Jumbo firmasının yeni genel müdürü Hakan Zihnioğlu hakkında tüm detaylar ve güncel bilgiler. Hakan Zihnioğlu'nun kariyeri ve iş geçmişi hakkında merak edilenler burada!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir