Havacılık Sektöründe NOTAM Uygulamalarının Kısıtlamaları

Havacılık sektöründe hizmet veren Yeşilgül, mevcut NOTAM uygulamalarının sektörde ciddi kısıtlamalara neden olduğunu belirtiyor. Bu durumun sektörün büyümesini engellediğine dikkat çekiyor.

Gereksiz NOTAM’lar Havacılığı Engelliyor

Yeşilgül, Türkiye genelinde birçok gereksiz NOTAM’ın konulduğunu ve özellikle özel helikopterlerin sayısının artmasını engellediğini vurguluyor. Bu kısıtlamaların helikopterlerin uçuş ve iniş-kalkış yapabileceği alanları sınırladığını ifade ediyor.

İstanbul’da Helikopter Uçuşları Yok

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki helikopter kullanımını örnek gösteren Yeşilgül, özellikle New York’ta günde 200 turistik helikopter uçuşu yapıldığını belirtiyor. Ancak, Türkiye’de helikopter turlarının kısıtlı olduğunu ve özellikle İstanbul’da helikopter uçuşlarının olmadığını dile getiriyor.

Heliportlar Turizm ve Acil Durumlar İçin Önemli

Yeşilgül, heliportların turizm ve olası acil durumlar için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, İstanbul Boğazı’nda yapılacak heliportların turizme büyük katkı sağlayacağını belirtiyor. Ancak, gereksiz kısıtlamalar nedeniyle heliportların kullanımının zorlaştığını ifade ediyor.

NOTAM’ların Yeniden Değerlendirilmesi Gerekiyor

Ulaştırma Bakanlığı ve yerel yönetimlere seslenen Yeşilgül, mevcut NOTAM’ların tekrar değerlendirilmesi ve gereksiz olanların kaldırılması gerektiğini belirtiyor. Bu sayede havacılık sektörünün daha esnek ve verimli bir şekilde işleyeceğini ifade ediyor.

VIP Durumları ve Güvenlik Tedbirleri

VIP kişilerin güvenliği nedeniyle uygulanan uçuş yasaklarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Yeşilgül, İstanbul ve Ankara’da helikopterlerin iniş-kalkış yapabileceği alanların yetersiz olduğuna dikkat çekiyor. Havacılık sektörünün gelişimi için NOTAM uygulamalarında reform yapılması gerektiğini vurguluyor.

Ayrıca Kontrol Edin

Odeabank ve Hepsiburada İş Birliği Kampanyası

Odeabank ve Hepsiburada iş birliği kampanyası ile harika fırsatlar seni bekliyor! Alışveriş yap, puan kazan, avantajları kaçırma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir