Fransa’da Genel Seçimlerin İkinci Turu

Fransa’da halk, genel seçimlerin ikinci turunda oy kullanmak için sandık başına gidiyor. Bu turda, Ulusal Birlik (RN) partisi birinci sırada yer alırken, merkez ve sol partiler Marine Le Pen’in iktidara gelmesini engellemek için stratejiler geliştiriyor.

Oy Verme İşlemi

Fransa’da genel seçimlerin ikinci turunda oy verme işlemi yerel saatle 08.00’de başladı ve 18.00’da sona erecek. İlk turda aşırı sağcı Ulusal Birlik partisi ve destekçileri oyların yüzde 33.2’sini alırken, sol partilerin koalisyonu Yeni Halk Cephesi oyların yüzde 28’ini kazandı. Cumhurbaşkanı Macron’un liderliğini yaptığı Ensemble ittifakı ise oyların yüzde 20’sini aldı.

Aday Çekilme Kararları

Geçtiğimiz hafta Macron ittifakı ve sol partiler, Marine Le Pen’in kazanmasını engellemek için aday çekilme kararı aldı. Ülke genelinde merkez ve sol partilerden 200’den fazla aday, diğer adayların lehine çekilme kararı aldı. Bu stratejinin aşırı sağa destekle birlikte daha karmaşık bir hal aldığı belirtiliyor.

Katılım Oranı

Seçimin ilk turunda Fransa İçişleri Bakanlığı, seçime katılım oranını yüzde 59,39 olarak açıklamıştı. İkinci turda ise katılım oranının artması bekleniyor. Seçimin sonuçları, halkın tercihleri doğrultusunda belirlenecek.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir