Fransa’da Genel Seçimler: Yeni Halk Cephesi Önde

Fransa’da genel seçimin ikinci turunda sandık çıkış anketine göre sol partilerin ittifakı olan Yeni Halk Cephesi önde görünüyor. İlk sonuçlar, hiçbir partinin Fransa Parlamentosu’nun alt kanadı olan Ulusal Meclis’te çoğunluğu sağlayamayacağını ortaya koyuyor. Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi ise bu kez seçimde umduğunu bulamayarak üçüncü sırada yer alıyor.

Seçim Detayları

Genel seçimin ikinci turunda 577 seçim bölgesinde, ilk turda hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması durumunda, en az yüzde 12,5 oy almış adaylar yarışabiliyor. 3 adayın 2. tura kaldığı 306 seçim bölgesinde, oyların bölünmemesi için sol ya da merkez partilerden 200’den fazla aday seçimden çekildi.

Oylama Sonuçları

  • Ulusal Birlik Partisi: İlk turda oyların yüzde 33,4’ünü almıştır.
  • Yeni Halk Cephesi: İlk turda yüzde 27,9 oy oranıyla ikinci sıradadır.
  • Cumhuriyet İçin Hep Birlikte: Macron’un liderliğini yaptığı merkez partilerin ittifakı, oyların yüzde 20,7’sini almıştır.

Katılım Oranı ve Güvenlik

Oy verme işlemi sona ermeden bir saat önce, seçime katılım oranı yüzde 67’ye ulaşmıştır. Bu oran, 1981’den bu yana Fransa’da görülen en yüksek katılım oranıdır. Seçim günü güvenliği sağlamak adına ülke genelinde 30 bin polis görevlendirilmiştir.

Ek Bilgiler

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 9 Haziran’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nin ilk sıraya yerleşmesinin ardından Ulusal Meclis’in feshedilerek erken seçim kararı alınmıştır. Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri 2027 yılında gerçekleştirilecektir. Macron, daha önce 2017 ve 2022’de, ikinci turda Ulusal Birlik Partisi’nin adayı Marine Le Pen’i yenerek Fransa Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir