Emekli Maaşlarına Yapılacak Zam Çalışmaları Hız Kazandı

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte emekli maaşlarına yapılacak zamlar netlik kazandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam alacaklar. Ancak bu zamların bazı emekliler için yetersiz olduğu ve maaşlarının hala 10 bin liranın altında kaldığı görülüyor. Bu konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yaptığı çalışmalar ortaya çıktı.

Bakan Işıkhan’ın Alternatif Çalışmaları:

  • 11 bin 500 TL’ye yükseltilmesi,
  • 12 bin TL’ye çıkarılması,
  • 12 bin 500 TL’ye çıkarılması.

Kabine Sunumu: Bakan Işıkhan’ın bu alternatifleri kabineye sunarak emeklilerin durumunu iyileştirmeye yönelik çabalarını sürdürdüğü belirtiliyor. Çalışma Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı da bu teklifler üzerinde çalışmalar yapacaklar. Meclis’te yasalaştıktan sonra belirlenecek tutarlar emeklilerin maaşlarına yansıtılacak. 10 bin TL maaş alan emeklilerin maaşlarının 12 bin TL’ye yükseltilmesi durumunda 3 milyon 800 bin emekli, 12 bin 500 TL’ye çıkarılması durumunda ise 4 milyonu aşkın emekli bu artıştan faydalanacak.

Memur-Sen’den Ek Zam Talebi: Memur ve memur emeklileri temmuzda yüzde 19,31 enflasyon farkı zammı alacaklar. Ancak Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu oranın yetersiz olduğunu belirterek memurlar ve emekliler için ek zam yapılması gerektiğini vurguladı. Yalçın, “Mevcut rakamların uzun vadede çalışanları zorlayacağını düşünüyoruz. Enflasyonun kontrol altına alınması gerektiğini ve düşük enflasyonun önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Kontrol Edin

Batman’ın Değerli Kaymakamı Murat Mete’ye Veda Programı

Batman'ın değerli kaymakamı Murat Mete'ye veda programı düzenleniyor. Kaymakam Mete için düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylar ve duygusal anlar bu içerikte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir