Ege Üniversitesi ve Zootoprak Firması İş Birliğiyle Yürütülen Proje

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile Zootoprak firması iş birliğinde gerçekleştirilen proje, “Akuakültürde Besin Hammaddesi Olarak Solucan Monokültürü (Vermikültür) ve Solucan Gübresi Üretiminde Besin İçeriği Zengin Alternatif Organik Hammadde (Spirulina spp.) Kullanılması” konusunu ele alıyor. Ege Teknopark tarafından desteklenen proje, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Seray Yıldız liderliğinde yürütülüyor.

Projenin Amaçları ve Önemi

Proje kapsamında gerçekleştirilen vermikültür uygulamaları sonucunda hayvansal protein kaynağı olan ve alg ile zenginleştirilmiş solucan elde edilmesi hedefleniyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, projenin su ürünleri sektörüne ekonomik katkı sağlayacak önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, Prof. Dr. Seray Yıldız ve ekibini tebrik etti.

Proje Çıktıları ve Ticarileşme Potansiyeli

Projenin başarıyla tamamlanması durumunda ithal edilen yem hammaddelerinin yerli üretiminin sağlanacağı belirtiliyor. Solucan biyo-kütle yetiştiriciliği ve alg ile beslenmiş solucan üretiminin Türkiye’de ilk kez gerçekleştirileceği projenin ticarileşme potansiyelinin yüksek olduğu vurgulanıyor.

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Seray Yıldız, projenin hedeflerine uygun olarak yerli kaynakların değerlendirilmesiyle ithalata olan bağımlılığın giderileceğini belirtiyor. Yem hammaddesi üretiminin ülkede gerçekleşmesi, maliyetleri düşürecek ve dövize olan bağımlılığı azaltacak.

Verimlilik ve Ekonomik Yöntemler

Proje kapsamında yapılan çalışmaların, su ürünleri yetiştiriciliğindeki en büyük girdinin yem olduğunu gösterdiği ifade ediliyor. Yerli ve yoğun solucan üretimi ile yem hammaddelerinin ülke içinde üretileceği ve büyük bir girdi kaynağı sağlanacağı belirtiliyor. Ayrıca, solucan ununun besinsel değeri ve farmakolojik özelliklerinden dolayı önemli potansiyel taşıdığı vurgulanıyor.

Proje kapsamında elde edilecek verilerin değerlendirilerek en verimli ve ekonomik yöntemlerin belirleneceği ve uygun üretim koşullarının oluşturulacağı belirtiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Ayrıca Kontrol Edin

Odeabank ve Hepsiburada İş Birliği Kampanyası

Odeabank ve Hepsiburada iş birliği kampanyası ile harika fırsatlar seni bekliyor! Alışveriş yap, puan kazan, avantajları kaçırma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir