DEM Parti Liderinden Özgür Özel’e Tepki

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Tuncay Bakırhan’dan Özgür Özel’e Tepki

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncay Bakırhan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “Esad’ı Erdoğan ile masaya oturmaya ikna edebilirim” sözlerine tepki gösterdi. Bakırhan, Özel’in bu açıklamalarını eleştirerek, “Sen bu arabuluculukla Kürt karşıtı bir siyaseti mi örgütlemeye çalışıyorsun?” dedi.

Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerde normalleşme sürecinin gündeme gelmesiyle, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, 1 Temmuz’da T24’te yaptığı açıklamalar tartışmalara neden oldu. Özel, “Ben Esad’ı masaya oturmaya ikna edebilirim. Yeter ki Erdoğan’ın böyle bir niyeti olsun” demişti. Bakırhan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Özel’in sözlerini eleştirerek, “Sen bu arabuluculukla Kürt karşıtı bir siyaseti mi örgütlemeye çalışıyorsun?” ifadelerini kullandı.

Bakırhan, Özel’e şu sözlerle seslendi:

  • “Özel’in yapması gereken Rojava ve Suriye halklarının kendi geleceğine karar verebileceği bir dış politikayı savunmaktır.”
  • “Türkiye’nin Esad ile görüşmesine karşı olmadıklarını ancak bu görüşmenin çözüm odaklı olması gerektiğini savunuyoruz.”
  • “Arabuluculuk yapacaksanız, barış siyasetini destekleyecek adımlar atılmalıdır.”

Özgür Özel’in T24 röportajında sığınmacı sorununa ilişkin yaptığı açıklamalar da gündemdeydi. Özel’e göre:

  • “Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanırsa ve Türkiye’deki sığınmacılar için geri dönüş imkanı oluşursa, AB desteğiyle sorun çözülebilir.”
  • “Esad’ın Türkiye ile masaya oturması gerektiğini belirten Özel, bu konuda gönüllü olduğunu ifade etmişti.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Suriye ile ilişkilerini geçmişteki gibi düzeltebileceğini ve Esad’ın Türkiye’ye adım atması durumunda karşılık vereceklerini” belirtmişti.

Ayrıca Kontrol Edin

ORC Araştırma Şirketi Tarafından Belirlenen En Beğenilen Milletvekilleri

ORC Araştırma Şirketi tarafından belirlenen en beğenilen milletvekilleri listesi ve detayları. Hangi milletvekilleri popüler, nedenleri ve analizleri burada!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir